Na skutek nieszczęśliwego wypadku lub długotrwałej choroby straciłeś kończynę. Życie bez nogi lub ręki wydaje Ci się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jesteś zagubiony wśród nadmiaru informacji o rodzajach protez, kosztach, możliwościach finansowania, miejscach wykonania, polecanych podzespołach i specjalistach. Gorączkowo przeglądasz informacje w Internecie. Począwszy od zdjęć protez, aż po filmy z udziałem zaprotezowanych osób.
Naturalnie chcesz poruszać się i funkcjonować tak jak oni. Lekarz i pielęgniarka nie potrafi udzielić Ci konkretnych informacji, przeglądarka internetowa bezmyślnie wyświetla listę pracowni oddalonych setki kilometrów od miejsca Twojego zamieszkania, nie znasz nikogo kto jest w podobnej sytuacji jak Ty… Brzmi znajomo? Zadajesz sobie pytania: kiedy wrócisz do sprawności, od czego zacząć, co jest najważniejsze?
Można na nie w zasadzie odpowiedzieć jednym zdaniem: najważniejszy jest Twój ogólny stan fizyczny i psychiczny, który będzie poprawiał się wraz z postępem rekonwalescencji i przygotowania amputowanej kończyny do zaprotezowania. Aby sprawnie przejść przez jego poszczególne etapy – gojenie, hartowanie, formowanie kikuta, właściwie ćwiczenia – warto, abyś już po wyjściu ze szpitala skontaktował się z wybranym zakładem ortopedycznym.
Jej pracownik w osobie technika ortopedy lub fizjoterapeuty powinien przybliżyć Ci dokładnie cały proces, a także – po zadeklarowaniu chęci wykonania protezy w danym miejscu – czuwać nad jego prawidłowym przebiegiem, skompletowaniem dokumentów czy uzyskaniem refundacji i dofinansowania.
Jak wybrać pracownię?
Czym się kierować?
Jakie są etapy przygotowania do protezy?
Odpowiedzi na te i inne protetyczne pytania znajdziesz w pozostałych artykułach.